۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن | Wednesday 27 January 2021
 
   

 

 

هم ولایتی عزیز چنانچه اطلاعات یا تصاویری از این روستا در اختیار دارید جهت پر بارتر شدن این پنل برایمان ارسال نمایید.

جهت ارسال کلیک کنید

گرمارود علیا، روستایی از توابع بخش رودبارالموت شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. زبان رایج در گرمارود علیا تاتی است

این روستا در دهستان معلم کلایه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۴ نفر (۳۵خانوار) بوده‌است.

از قزوین که حرکت کردیم هدفمان معرفی گرمارود علیا بود .ولی قبل از اینکه به صحرای دیکین برسیم ،بخاطر طولانی نشدن مطلب از تمام مسیر چشم پوشی کردیم. اما مگر می شود از ملک دیکین چشم پوشی کرد ؟زمانی دیکین انبار غله ی الموت بوده است .ومن به همراه نسیم، که گندم زارهای میله سر را تکان میداد بی اختیار خندیدم ..
و خوشحال ،ازینکه میله سر دوباره عطر گندم میدهد .
و کم کم به باغهای انگور رسیدیم .سیب های گلاب و انگور های شیرینه شیرین را پشت سر گذاشتیم تا به دوراهی زرآباد و دیکین رسیدیم .از همان جا به امامزادگان علی اصغر ابن موسی ابن جعفر و قاسم ابن موسی ابن جعفر و دو برادران آیین بالا سلام دادیم اما اسمی از گرمارود بر روی تابلو نبود .!دستم را به نشانه ی محبت و دوستی در دستان میرزا حسین گذاشتم .یادش به خیر و نیکی ،عارفی بزرگ بود ..
و به سمت گرمارود حرکت کردیم  .انتهای روستای دیکین تلخاب چشمه خودنمایی میکند.انجا شما میتوانید همت دولت و ملت راببینید .استخری کوچک برای آبیاری مزارعی وسیع .و این کم آبی درد همیشگی دیکین..
دیکین دشت را پشت سر میگذاریم و به دیکین چاک میرسیم که نگین سبزی ست در داخل این دشت .
دیکین چاک خود یک اکوسیستم مستقل است تقریبا هر نوع گیاه و جانور را که بخواهی در انجا میتوانی بیابی .کمی جلوتر که برویم سمت راست، جاده ی فرعی روستای آیین است .با احترام به تمامی سادات از کنارش عبور میکنیم و در داخل دره یکبار دیگر سلامی ویژه به اقا قاسم ابن موسی ابن جعفر میدهیم و دره را نیز طی میکنیم .به درخت توت بی برگی میرسیم که حاصل نبرد تمدن با طبیعت است و انسان بی رحمانه برای تسهیل حمل و نقل خود ریشه های این توت را خشکانده است .توت کهنسال را جا گذاشتیم به آیین سو رسیدیم .
و همانجا ایستادیم و گفتیم سلام گرمارود...گرمارود از این چشم انداز بسیار زیباست و یکبار نیز عکاس روزنامه ی ایران از همین چشم انداز از گرمارود عکس گرفته و در روزنامه اش چاپ کرده است .رودخانه از وسط گرمارود میگذرد و مانند خون در رگهای روستا جریان دارد و زندگی را جاری میکند.کمی جلوتر دشت ارکان چال مانند یک شهرک رویایی است با خانه های حلب پوشش ..
وارد گرمارود می شویم و به سمت مسجد جاده را ادامه می دهیم به درخت چنار عظیم، که شاید قطور تر و بلند قد تر از ان در ایران و جهان وجود نداشته باشد میرسیم . که درکنار مسجد سربر آسمان میساید و به ما خوش آمد میگوید  ،وشهادت می دهد روستای گرمارود سالیان درازی ست ، همسایه ی رودخانه ی گرمارود است .
قطعا دستی که چنار را کاشته بنیان گذار گرمارود و این چنار سند گرمارود است.
ابوالفضل چوپانی
مدیر و موسس دبیرستان غیر دولتی امیران محمدیه

 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران