۱۳۹۹ سه شنبه ۳۰ دي | Tuesday 19 January 2021
 
   

یک روز بارانی در روستای شورستان ،پائیز 94

#شورستان(روایت های مختلفی در مورد فلسفه نام این روستا وجود دارد که به اختصار عرض میکنم:روایت اول نام قدیم این روستا را #شیعستان می دانند شاید بعلت وجود امام زاده این روستا و سُکنا گزیدن پیروان مذهب تشیع در این روستا نام آن را شیعستان نامیده اند و در گذر زمان  نام آن به شورستان تغییر یافت.
روایت دوم نام این روستا را #شوُر-اَستان می دانند دلیل آنها بر این ادعاست که در روزگاران خیلی دور بزرگان و کدخدامردان  آبادی های مجاور برای تصمیمات مهم  در این مکان  جمع می شدند و به شور و مشورت می پرداختند به همین دلیل آنجارا شوُر-اَستان نامیده اند!)
شورستان نام روستایی ست در 100 کیلو متری شمالشرق شهر قزوین در تقسیمات کشوری جزء بخش الموت شرقی به مرکزیت شهر معلم کلایه، از بخشهای تابعه استان قزوین می باشد.
فاصله این روستا با مرکز بخش حدود 15 کیلومتر می باشد.
همچنین فاصله شورستان تا قلعه تاریخی روستای گازرخان (آشیانه عقاب) 9کیلومتر است.
شورستان با روستاهای شهرک و دژَکسر از شمال، جوتان در جنوب، باغکلایه در غرب و آفتابدر ، ترکان، جولادک و فیشان در شرق همسایه است.
 جمعیت روستا بیش از 130 خانوار( فصلی و دائم) می باشد.
شورستان دو راه ارتباطی از سمت قزوین دارد که مسیر اول  قدیمی ترین راه ارتباطی  به الموت است  که از نیروگاه شهید رجایی به گردنه اکبرآباد و  منتهی علیه الموت می باشد شایان ذکر است این مسیر هم اکنون خاکی است و پروژه بهره برداری  و آسفالت این مسیر که کوتاه ترین مسیر به الموت می باشد یکی از آرزوهای دیرینه مردمان الموت خصوصا شورستانیها می باشد. مسیر دوم آسفالته و از گردنه قسطین لار می گذرد و به شهر معلم کلایه می رسد و بعد از  عبور از این شهر مسافت12کیلومتری  را پشت سر گذاشته و به روستای شهرک می رسید راه روستای شورستان از ابتدای شهرک جدا شده و با طی مسافت 3کیلومتر وگذر از کناره الموت رود و عبور از پل قدیمی دوکمران (یکی از خدمات بزرگ و بیادماندنی  وزیر دادگستری وقت مرحوم آقا نور الموتی به مردمان الموت) به روستای سرسبز و تاریخی شورستان می رسید.
روستای شورستان بقعه متبرک یک معصوم زاده را در خود جای داده که از نوادگان امام چهارم شیعیان حضرت امام زین العابدین(ع) بنام امام زاده زین الدین می باشد
این امام زاده دارای شجره نامه معتبری می باشد که مورد تایید علمای بزرگ شیعه است
بنای قدیمی بقعه امام زاده طی چندین و چند بار بازسازی و در نهایت در سال 1363 خورشیدی با همت اهالی و خیرین نوسازی شده هم اکنون این بقعه متبرکه زیارتگاه اهالی محترم روستاهای مجاور می باشد و همه ساله در روز تاسوعا و عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پذیرای هزاران زائر از روستاهای مجاور می باشد
وجود درختان  کهنسال گردو ، #چنار و اورس در این روستا ضمن نشان دادن قدمت این آبادی یکی از جلوه های زیبای طبیعت را ایجاد نموده است.
وجود یک چشمه آب بسیار گوارا دراین روستا که نحوه به وجود آمدن آن هم خود یک داستان  اسطوره ای و افسانه ای ست که از گذشتگان به صورت سینه به سینه  نقل  شده و این چشمه از دل صخره های چُورا-سَر شرچشمه میگیرد و  با گذر از این صخره ها و بوجود آوردن چندین آبشار  طبیعی زیبا  و کم نظیر جهت مشروب ساختن باغات و مزارع به داخل روستا هدایت می شود.
در این روستا می توان یکی از قدیمی ترین حمام هایی که در الموت وجود دارند را مشاهده کرد قدمت بنا و شاهکار معماری آن واقعا جلب توجه می کند هرچند در سالهای اخیر بخشی از این بنا تخریب گردیده اما کماکان بعنوان شاهکار معماری چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
محصولات: عمده ترین محصول سر درختی روستا  گردو، گیلاس، سیب و  آلبالو و آلو می باشد
محصولات دیگر هم از جمله جو، گندم ، حبوبات و برنج  هم در این روستا کشت می شود.
تهیه کننده: عمار اصغری شورستانی

ویدئو مراسم عاشورای روستای شورستان سال 1394

 

 

گزارش تصویری سایت الموت من از برپایی مراسم عاشورا و تاسوعا در روستای شورستان الموت شرقی

 

محرم با تمام سوگ و عزایش زیبائیهای خاص خودش را دارد و به قول ام المصائب پیام آور حادثه کربلا بانوی صبر و استقامت حضرت زینب کبری( ع ) در کربلا جز زیبایی ندیدیم .
کشور ما ایران با تمام قومیتها و اقوامی که دارد در پس فرهنگهای مختلف، هر شهر و نژادی بنا به نگرش و آداب خود عاشورا را در اصالت بی بدلیلش به نوعی با رسم و رسومی خاص برگزار می کند. هریک از این آئین ها زیبایی و تنوع خود را دارد ولی درنهایت همگی به یک پیام مشترک می رسند و آن آزادگی و عشق است؛ بالاترین مرحله عشق یعنی فدا شدن در راه معشوق برای از بین بردن ظلم و ستم
.

به گزارش سایت الموت من، هم‌ زمان با ایام محرم، جوانان  و اهالی روستای شورستان خود را برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) آماده می‌کنند و از چند روز زودتر به روستای زادگاه خویش رفته تا با آماده‌سازی مسجد و امامزاده زین الدین و تهیه وسایل و مقدمات برگزاری این مراسم سهم خود را در ادای احترام به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به‌جای آورند.

هر ساله به برکت وجود امامزاده زین العابدین در روستای شورستان از توابع الموت

شرقی کلیه روستاهای همجوار جهت برگزاری مراسم باشکوه عاشورا و تاسوعای حسینی به روستای شورستان می آیند و در غم از دست دادن سالار شهیدان اباعبدالله الحسین در جوار امامزاده زین الدین روستای شورستان به سوگ می نشینند.

 

امسال نیز همانند سالهای قبل اهالی خون گرم و میهمان نواز روستای شورستان میزبان این عزیزان بودند در روز تاسوعا که آسمان نیز نوید روزی آرام را میداد، آرام آرام دسته های عزاداری از روستاهای شهرک،باغکلایه،باغدشت،جوتان،آفتابدر،جولادک،فیشان و از جمله اهالی فهیم روستاهای دیگر به همراه دستجات عزاداری یا با همراهی خانواده، خود را به آستان مقدس امامزاده زین الدین رساندند تا مراسم عزاداری سالار شهیدان را با شکوه خاصی برگزار نمایند.

به پاس احترام به دستجاتی که از روستاهای همجوار با پای پیاده خود را به روستا میرسانند اهالی روستای شورستان با پیشتازی علمدار خود به استقبال این عزیزان می روند که این حرکت زیبا و استقبال از میهمانان خود را در چندین نوبت انجام میدهند، عزیزانی هم که نذری برای این روز دارند در مقابل دستجات ادای دین نموده و برای عزاداران قربانی نیز میدهند. اهالی روستای شورستان  برای اینکه بتوانند از این عزیزان که بیش از دوهزار نفر میباشند به خوبی پذیرایی نمایند با همت اهالی و خیرین، مکان امامزاده و حسینیه را به خوبی گسترش داده اند که این بنای زیبا با وسعت و بزرگی خود همانند نگینی بر انگشتری الموت میدرخشد و جایگاه مناسبی برای استقبال و پذیرائی از این عزیزان و عزاداران حسینی میباشد.

 

در این روز پس از اجرای مراسم تاسوعا و برپایی نماز جماعت اهالی روستا میهمانان خود را به صرف نهار دعوت مینمایند ،امسال یکی از سالهایی بود که اهالی روستای شورستان افتخار میزبانی بیش از سه هزار عزادار را در روزهای عاشورا و تاسوعا داشتند و بالغ بر این رقم نیز در ظروف یکبار مصرف غذا تقدیم این عزیزان نمودند.

 

لازم به یادآوری است در روز عاشورا در این روستا همزمان با اذان ظهر مردم به جهت تبرک یکی از شالهای بسته شده به دور علم را باز نموده ولیکن همان روز یا نهایتا فردای آن روز شال را  باز می گردانند با این عمل، اهالی شهادت امام حسین را به تصویر می کشند.

سایت الموت من از این واقعه و حواشی آن تصاویری تهیه نموده که تقدیم شما عزیزان مینماید.

 

عکس :سایت الموت من (عاشورای 94 روستای شورستان)

 

 
تاسوعا و عاشورا در الموت شرقی

 

 

 

شورستان از نواحى شهرستان »الموت« و از توابع استان قزوین است. فاصله این روستا تا مرکز الموت دوازده  کیلو متر و تا قزوین نیز نود و پنج کیلومتر است. شورستان در دامنه شمالى کوه البرز قرار گرفته (که شهرستان الموت در قسمت شمالى و منتهى الیه کوه البرز قرار دارد.)

شورستان همجوار روستاهاى باغکلایه  - شهرک -  جوتان - یرک و ترکان، آفتابدر، جولادک و دزدکسر است، آب و هواى شورستان کوهستانى و مطبوع است و داراى باغهاى مشجّر و دشتهاى وسیع و خرم است بخصوص در سالهایى که بارندگى کافى باشد و خشکسالى نباشد محصولات و ثمرات فراوان است. محصولات کشاورزى شورستان برنج، گندم، جو، پیاز و سیب زمینى است و در سالهاى خشکسالى که این محصولات تقلیل یافته مردم به کشت محصولات دیم اقدام کرده‏ اند که بسیار موفق بوده‏ اند بطورى که حجم و مرغوبیت محصولات شورستان در رتبه بسیار خوب قرار گرفته است.

 

هم ولایتی عزیز چنانچه اطلاعات یا تصاویری از این روستا در اختیار دارید جهت پر بارتر شدن این پنل برایمان ارسال نمایید.

جهت ارسال کلیک کنید

جهت دانلود کلیپ عزاداری عاشورا سال ۱۳۹۳ روستای شورستان الموت کلیک کنید

جهت دانلود کلیپ مراسم عاشورا در شورستان سالهای قبل کلیک کنید

جهت دانلود کلیپ تصاویری خاطره انگیز و ماندگار از عاشورای روستای شورستان کلیک کنید

جهت دانلود کلیپ سالهای دور از امامزاده زین الدین شورستان کلیک کنید

جهت دانلود ویدئو گردش عید اهالی روستای شورستان کلیک کنید

ارسال عکس:عمار اصغری

 

 

شورستانیهای عزیز جهت دریافت رایگان DVDعاشورا در شورستان(از1374الی1388)کپی قبض کمک به امامزاده زین الدین شورستان به مبلغ 20000هزارتومان را ارسال تا جهت ارسال DVD با شما تماس گرفته شود

 

 

 


 

 

 

  
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران