۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن | Wednesday 27 January 2021
 
   

هم ولایتی عزیز چنانچه اطلاعات یا تصاویری از این روستا در اختیار دارید جهت پر بارتر شدن این پنل برایمان ارسال نمایید.

جهت ارسال کلیک کنید

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/31030849.jpg

کهن‌ترین درخت استان قزوین

چنار کهنسال زرآباد در استان قزوین که سن تقریبی آن 790 سال تخمین زده شده است.دارای 197.5 سانتیمتر قطر و تاج پوشش آن، 220 سانتی‌متر است.علاقه‌مندان درختان کهنسال برای دیدن این درخت باید به بخش رودبار الموت در استان قزوین، دهستان الموت و روستای زرآباد بروند. 

درخت چنار زرآباد شناخته شده ترین درخت استان قزوین به شمار می آید و به دلایل اعتقادی حداقل سالی یکبار هزاران بیننده و گردشگر پیرامون خود جمع می‌کند. هر ساله در شب عاشورای حسینی تقریبا از تمامی روستاهای منطقه الموت هیئت عزاداری پای این درخت آمده سوگواری می‌کنند و پس از اقامه نماز صبح به روستاهای خود باز می‌گردند .آنان معتقدند هنگام اذان صبح که عزاداری به اوج خود می رسد و یا به اصطلاح خود آنها شور می‌گیرد از ساقه‌های درخت صمغی به مانند خون جاری می‌شود.

این درخت در کنار امامزاده‌ای به نام علی اصغر(ع) که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. قرار دارد علاوه بر آن منطقه الموت به دلیل شرایط مناسب اقلیمی دارای ده‌ها درخت کهنسال می باشد که بسیار از آنها از نظر اهالی محترم شمرده می شود. برای مثال درخت چنار شمس کلایه، گردی یارود ، چنار فلار و ....

اکثر این درختان در کنار مکانی مقدس قرار گرفته اند. مسجد امامزاده قدمگاه از جمله این مکانهای مقدس به شمار می روند و آنها را نوعی نظر کرده به شمار می آورند.درخت کهنسال زرآباد  در دی‌ماه سال 90 از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک اثر طبیعی به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران