۱۳۹۹ سه شنبه ۳۰ دي | Tuesday 19 January 2021
 
   

سنبل آباد: دهي است جزو دهستان رودبار بخش معلم کلايه شهرستان قزوين . داراي 322 تن سکنه است . آب آن ازچشمه سار. محصول آنجا غلات ، بنشن . شغل اهالي زراعت ، گله داري و کرباس بافي . راه آن مالرو است . سکنه از طايفه سياهکلي  هستند. (از فرهنگ جغرافيائي ايران ج 1). (مطلب قدیمی است فقط جهت اطلاع دوستان می باشد )

روستاي سنبل آباد در  75كليومتري شهر قزوين در بخش رودبار شهرستان واقع شده است منطقه اي كاملا ييلاقي و خوش آب و هوا است .داراي مردماني خون گرم و شجاع ومي باشد كه تاريخ خود گواه اين مدعاست .در زمان حكومت خانها هنگامي كه هيچ كسي حتي جرأت كوچكترين روبروي  با انها را نداشت وآنها تنها قدرت بلامنازع آن مناطق بودند.بودند مرداني  در اين روستا كه حاضر نشدند به هيچ قيمتي سر بر آستان آنها فرود بياورند و با تنها سلاح ايمان و شجاعت در برابر آنها ايستادند . حتي حاضر شدند از خيلي از امكانات مادي خود بگذرند اما شرف خود را زير پا نگذاشته ، بسیاری از مشكلات  را بجان خريده و ايستادگي كردند.

شغل اكثر مردم روستا دامداري و كشاورزي است .در گذشته نه چندان دور در زمينه دامداري يكي از قطب هاي مهم منطقه محسوب مي شد اما متاسفانه بر اثر خشكسالي هاي پي در پي در سالهاي اخير دچار ركود گرديد به طوري كه روستا داشت كم كم خالي از سكنه مي شد و اكثر جوانان آن به شهر مهاجرت  كردند .خوشبختانه در حال حاضر به همت مردم وكمك هاي مسئولين روستا از آن حالت تخريب و دل مردگي خارج شده و با اتحاد وهمدلي كه در روستا ايجاد شده اميد آن هست كه انشاءالله در آينده شاهد پيشرفت آن باشيم .از محصولات مهم لبني روستا كره و پنير مي باشد

 

زبان مردم روستا:

زبان این مردم تاتی و بقولی دیلمی است. زبان رایج در کوهستان جنوب گیلان که گستره منطقه کوهستانی اشکور تا علی آباد منجیل و از شمال تا سراوان رشت و شمال قزوین و کوههاي غرب مازندران را در بر می‌گیرد. گاه زبان تاتی یا دیلمی با زبان تالشی اشتباه گرفته می‌شود

موقعیت جغرافیایی

موقعيت جغرافيايي روستا: يكي از روستاهاي بخش رودبار شهرستان ازتوابع استان قزوين  مي باشد .از جنوب با روستاي شترك ،از جنوب شرقي با روستاي جوينك ،از شرق با روستاهاي گرمك و يارود از شمال وشمال شرقي با روستاي سفيد آب ،از شمال (مراتع روستا )با اشكورات  ،از شمال غربي با روستاي پراچان ،از غرب با روستاي يوج ،و از جنوب غربي با روستاي درچاك همسايه ميباشد .

 

هم ولایتی عزیز چنانچه اطلاعات یا تصاویری از این روستا در اختیار دارید جهت پر بارتر شدن این پنل برایمان ارسال نمایید.

جهت ارسال کلیک کنید

 
آیا شما با حذف کلمات شرقی و غربی ازکلمه الموت شرقی و الموت غربی موافق هستید؟

نام کاربری :

کلمه عبور :

:: عضویت در باشگاه هواداران


مشاهده تصاوير ارسالي کاربران(گالري تصاوير)

ضرب المثل هاي الموتي

روستاهاي الموت

گويشهاي الموتي

ارسال نظرات

 
       

:: برگ نخست      :: درباره الموت      :: اخبار  الموت      :: وب گردی     :: گردشگری      :: ارتباط با ما

     

تمامــی حقـــوق این وب سایــت متعلــق اســت بــه سایت الموت من و برای این گروه محفوظ است


طراحی سایت توسط پارس فناوران